Avslutad | Klockor – Lördag 3 februari 2018
C. HELLGREN, Vesterås, fickur, 46 mm, Serie nr. 2, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1830, fickurskedja i vitmetall.
BREMONT, Codebreaker, Cal SW 500, Serie nr. 140, kronograf (Flyback), herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2013. Limiterad och numrerad (Nr. 140/240).
PARMIGIANI, Fleurier, Tonda, Quador "Annual Calendar", Cal PF339, Verk nr. 124258, Serie nr. 53098, Ref nr. PFC272-1200200-HA1441, herrur, 40 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, glasbaksida, läderband (Hermès), originalspänne i 18K vitguld, ca 2011.
MORMORSUR, 34,5 mm, Boett nr. 14122/33186, 18K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, emaljmotiv (skadat), ca 1850.
MORMORSUR, 26,5 mm, Boett nr. 43527, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, defekt, innerlock i 18K guld, emaljmotiv, ca 1900.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 538, Serie nr. 29819255, Ref nr. L5.656.4.73.2, Boett nr. L5.656.4, kronograf, herrur, 28 x 33,5 (41,5) mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 2000.
Klockor Panerai
PANERAI, Luminor 1950 3 Days (L Swiss L), Cal P.3000, Verk nr. 004849, Serie nr. BB 1478253 / OP 6835, Ref nr. PAM00372, Boett nr. N1696/3500, herrur, 47 mm, stål, manuell, plexiglas, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, mars 2012, box.
OMEGA, Seamaster, Aqua Terra XXL Small-Seconds (150m / 500ft), Chronometer, Cal 2211, 85121355, Serie nr. 85121355, PIC nr. 231.13.49.10.06.001, Boett nr. 127.1113, herrur, 49,2 mm, stål, manuell, safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2011.
ROLEX, Oyster, Ref nr. 3869, Serie nr. 47739, damur, 24 mm, 9K guld, automatisk, plexiglas, liten sekundvisare, renoverad urtavla, skadad urtavla, ca 1955.
OMEGA, De Ville, Cal 625, Serie nr. 39290411, Ref nr. BA 511.0404, Boett nr. 5110404/24, herrur, 24,5 x 24,5 (31,5) mm, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1975.
must de CARTIER, VLC, Cal 81, Boett nr. 18 004597, damur, 24 mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, defekt, integrerat läderband, originalspänne, cert, november 1983, box.
LONGINES, fickur, 50 mm, Boett nr. 1043049, 18K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, bucklor, ca 1895.
Klockor Alpina
ALPINA, fickur, 47,5 mm, Boett nr. 34 / 28400, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, ca 1930, etui (Rob. Engström, urmakare, Stockholm, Hamngatan 10).
Klockor Chanel
CHANEL, J12, Cal ETA 2892A2, Serie nr. W.E. 74385, Ref nr. H0970, unisex, 38 mm, vit high-tech ceramic, automatisk, safirglas, datum, skadad dykring, originallänk, viklås i stål, Ref nr. H1996, ca 2007.
TAG HEUER, Aquaracer (300 Meters), Serie nr. VU8580, Boett nr. WAF141A, damur, 27 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med briljanter (10 st. TW/VS, ca 0,07 ctv), skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. FAA026-G-R3/3111 G, ca 2008.
Klockor Movado
MOVADO, Kingmatic, Cal ETA 7750, Serie nr. 3755444, Boett nr. 84.G5.896, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, fast dykring, skadad urtavla, läderband, viklås, ca 2005.
IWC, fickur, 54 mm, savonett, Cal 66 (H6), Serie nr. 641458, Boett nr. 697366,18K guld, ankargång, urtavla ej signerad, skadad urtavla, innerlock i 18K guld, buckla, ca 1916.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Saxo, Serie nr. Z481815, Boett nr. 9910, damur, 24 x 25,5 (32) mm, stål, quartz, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, ca 1999, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, Diastar, Diamaster, "Tachymeter", Serie nr. 02629995, Boett nr. 539.0377.3, kronograf, herrur, 41 mm, analog/digital, tungsten, quartz, safirglas (nagg), alarm, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås (titan), Ref nr. 03351, ca 1999, box, ytterkartong.