Avslutad | Klockor – Lördag 3 februari 2018
LONGINES, Conquest (30bar/300meter), Cal L633 (ETA 2824-2), Serie nr. 38242506, Ref nr. L3.677.4.76.6, Boett nr. L3.677.4, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. L600131744, ca 2012.
JAEGER-LE COULTRE, Reverso Classique, Cal 846, Serie nr. 1718231, Ref nr. 250.840.862 B, Boett nr. 250.8.86, herrur, 23,5 x 33 (38,5) mm, stål, manuell, safirglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 1995.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Steel Classic II, Serie nr. 509/MMVII, damur, 32 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, läderband, ca 2007.
LONGINES, fickur, 51 mm, savonett, Cal 19.74N, Serie nr. 3990289, Boett nr. 3990289, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, defekt, gravyr, ca 1921, etui (Jaen Wikander, Jönköping).
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 13445298, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-7, stål (Staybrite), manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1952.
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 12.68Z, Serie nr. 10339325, Boett nr. 6263 14/3490, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1957.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, herrur, 34 mm, Cal 853, Serie nr. 1657497, Boett nr. 1649477, stål, automatisk, plexiglas (skadat), renoverad urtavla, skadad urtavla, defekt, ca 1962, metallänk ej original.
CERTINA, T+C, Town and Country, Cal 25-651, Serie nr. 849605, Boett nr. 5810.115, herrur, 31 x 31 (40) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970.
CERTINA, Blue Ribbon, Cal 25-651, Serie nr. 738655, Boett nr. 5810.135, herrur, 29 x 29 (38) mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970.
OMEGA, damur, 14 x 18 mm, Cal 483, Serie nr. 20400899, Boett nr. 8054 / 505810, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, briljanter på boett (16 st. TW/VS, ca 0,32 ctv), integrerad originallänk (skadad), längd 164-168 mm, totalvikt 35,0 gram, ca 1963, box, ytterkartong.
INTERNATIONAL WATCH Co, damur, 17 x 17 mm, Cal 432, Serie nr. 1983283, Boett nr. 2100144 / 0571, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, defekt, formverk, integrerad originallänk, längd 168-172 mm, totalvikt 40,8 gram, ca 1970, box.
Klockor Ralph Lauren
RALPH LAUREN, Stirrup, Cal RL 701, Serie nr. WAAC00406, Ref nr. RLR0021700, Boett nr. K00210, herrur, 32 x 34,5 (43), 18K guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, integrerat läderband, viklås i 18K guld, Ref nr. BRO, cert (ej komplett), ca 2013, box, ytterkartong.
TAG HEUER, Link, (200 METERS), Chronometer, Cal ETA 2892A2, Verk nr. 186490, Serie nr. 186490, Ref nr. WT5110-BA0550, Boett nr. WT5110, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås (defekt), Ref nr. G-X5, Chronometercertifikat, ca 2004, box, ytterkartong.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, design Torun Bülow, Serie nr. 71076, Ref nr. 8006 1, damur, 33 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad länk, ca 1978.
Klockor Tudor
TUDOR, Prince Date, Cal ETA 2824-2 Serie nr. H454545, Ref nr. 72000, Boett nr. 8040, midsize, 32 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 62450-AD5/624, cert, februari 2006, box (ej komplett), ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, DiaStar, Multifunction, Serie nr. 03519517, Boett nr. 196.0457.3, herrur, 23,5 x 28 mm, high- tech ceramic (bicolour), quartz, safirglas (nagg), integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04401, ca 1999, box, ytterkartong.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 176, Serie nr. 33226317, Ref nr. L5.502.4.71.6, Boett nr. L5.502.4, damur, 22,5 x 27 (33,5) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, längd 164 mm, Ref nr. L600075172/LH, ca 2005.
must de CARTIER, Tank, Cal 66, Boett nr. 88072/3 66001, damur, 21 x 20 (28) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1990, box.
IWC, Portugieser "Annual Calendar", 7-Days, Cal 52850, Serie nr. 4047888, Ref nr. IW503502, Boett nr. 6022408, herrur, 44,2 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, gångreservsindikator, läderband, viklås, cert, december 2016, box.