Avslutad | Aficionado – Torsdag 8 februari 2018
Accessoarer Pennor
PENNA, MONTBLANC, Meisterstück 149, resevoar, stift i 18K, BDS00138, svart resin, etui,
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Penning, 1396-1439, Erik av Pommern, Danmark, kvalité ca 1?, diameter 21 mm, vikt 1,5 g.
Mynt Utländska mynt
4 MYNT, silver, Danmark, kvalité ca 1?, ca 12-1300-talet (en del är kopplade till Erik Menved), total vikt 3,2 g, diverse skador och svagpräglingar.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Hvid, 1448-1481, Danmark, Christian I, kvalité ca 1, diameter 17 mm, vikt 0,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Hvid, 1481-1513, Danmark, unionskungen Hans (Johan II), kvalité ca 1?/1, diameter 16 mm, vikt 0,8 g
Mynt Sedel
SEDLAR, 1 st 100 Kr 1962, 10 st 10 Kr 1955-1984, 15 st 5 Kr 1947-1981, 4 st 1 Kr 1875-1918, 1 st 1 Riksdaler 1873, mycket blandad kvalité, några av dem är förseglade av Ingemar Wallins Mynthandel.
RESVÄSKA, MULBERRY, mullvads scotchgrain brunt läder, 4 hjul, 57x50-60x30cm, går att öka volym i botten, visst slitage.
PORTFÖLJ, BARON, svart läder, detaljer i vitmetall, 39x28x 10cm, avtagbar axelrem, visst slitage.
Accessoarer Pennor
PENNA, CARTIER, SyloPlume, Resevoar, vinröd resin, obruten förpackning, cert, etui.
Accessoarer Pennor
PENNA, CARTIER, Stylo Plume, kulspets, vinröd resin, orbuten förpackning, cert, etui.
VÄSKA, MULBERRY, svart läder, mässings färgade detaljer, 32x34 cm, avtagbar axelrem.
Medaljer Ordenstecken
SLÄPA, 18K guld, emalj, 4 miniatyrer, bla. Nordstjärneorden, Vasaorden, Leopold II:s orden, Tre stjärnors orden, total vikt med knapp och band 16,2 g.