Avslutad | Aficionado – Torsdag 8 februari 2018
Accessoarer Plånböcker
PLÅNBOK, CARTIER, vintage, vinrött läder, detaljer i gulmetall, foto, kontokort, sedel, 15x9,5cm.
Accessoarer Nyckelringar
NYCKELRING, LOUIS VUITTON, Porte-Cles, gulmetall, läder, dustbag, originalask.
Mynt Svenska mynt
KASTMYNT, silver, 2 Kronor, Oscar IIs kröning, 1873, slitagemässig kvalité ca 01/0 men med lite repor, diameter 31 mm, vikt 12,7 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1809, Ryssland, kvalité ca 1?, diameter 37 mm, vikt 20,1 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Francs, 1811 A, Frankrike, kvalité ca 1, diameter 21 mm, vikt 6,4 g, mindre skador eventuellt från en hängning.
Medaljer Ordenstecken
KOMMENDÖRSTECKEN, förgyllt silver, emalj, Nordstjärneorden, bredd 54 mm, vikt med band 44,5 g, skadat originaletui.
SOLGLASÖGON, CARRERA, Porsche design, vintage, utbytbara glas, bågar i gulmetall, etui, repor.