Avslutad | Moderna – Lördag 9 december 2017
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS, höjd 2,5 cm, vikt 2,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 2,5 cm, vikt 2,3 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,81 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr/VS, vikt 2,4 g.
RING, 18K roséguld, 1 briljant-, 2 navette- och 2 droppslipade diamanter ca 0,37 ctv, 64 briljanter ca 0,37 ctv, ca TW-W/VS-P1, stl 17,5+ mm, vikt 4,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 55 briljanter ca 2,77 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 18 cm, vikt 8,9 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,27 ct, ca TW/VS, 38 briljanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, ankarkedja 41/43 cm.
WIWEN NILSSON, ostrongafflar, 5 st, silver, signerade, Lund 1949 och 1950, längd 15 cm, vikt 136,2 g, repor. (d)
WIWEN NILSSON, grapefruktskedar, 2 st, silver, signerade, Lund 1952, längd 14 cm, vikt 46,0 g. (d)
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca TW/VVS, Reutners Guldsmedsaffär, Ystad 1976, stl 18 mm, vikt 3,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter 0,28 ctv enl gravyr, ca TW/VS, Strömdahls, gravyr, stl 15,75 mm, vikt 5,9 g.
OLE LYNGGAARD, lås, 14K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,04 ct, ca W/VS, arbetad yta, vikt 7 g, stencollier, längd 41 cm, signerat etui.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,5 mm, något barocka, dobbar, ej lås, längd 44 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, TW(G)/VS1, inskription HRD 17002601002, stl 17 mm, vikt 4,6 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld/guld, kuddslipad diamant 4,02 ct, Fancy Yellow/VS 1, GIA laserinskription 16852501, 2 smaragdslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, 66 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca stl 19,25 mm, vikt 7,6 g.